Stowarzyszenie W stronę dziewcząt serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli z warszawskich szkół do udziału w kampanii rozwijającej nawyk czytania, pod hasłem Dinozaury nie czytały książek. I co się z nimi stało?
Celem kampanii jest wzbudzenie zainteresowania książką i ukształtowanie nawyku czytania wśród tych młodych ludzi, którzy czytają tylko tyle, ile jest niezbędnie konieczne.
W kampanii proponujemy młodym spotkania z książką w Bibliotece Narodowej i Muzeum Narodowym, a także warsztaty działań twórczych poświęcone stworzeniu książki artystycznej bądź cyfrowej narracji własnego pomysłu. W kampanię wpisane są też wydarzenia artystyczne obmyślane i zrealizowane wspólnie z uczestnikami. Działania w kampanii realizowane są siłami młodych. Badania wskazują bowiem, że rówieśnik zainteresowany książką stanowi główny i najważniejszy czynnik skłaniający młodych do sięgnięcia po książkę i czytania.
Ebook „Jej portret. Dolnośląskie artystki dawniej i dziś “ jest efektem projektu „Jej portret. Śląskie artystki wczoraj i dziś w oczach współczesnych dziewczyn” realizowanego w 2014 r. przez stowarzyszenie „W stronę dziewcząt” i Teatr Cinema. Wzięli w nim udział uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze i to oni są współautorami tej publikacji.
W książce pomieszczono opowieści o kobietach z regionu Karkonoszy, parających się zawodowo i amatorsko twórczością artystyczną, w czasach przed II wojną światową, jak i po niej , kiedy ziemie te znalazły się w Polsce. Czytelnik obejrzy więc gobeliny Wandy Bibrowicz, obrazy Gertrudy Staats, wycinanki Marie L. Kaempfee, a także pozna dzieje ich życia.
W latach powojennych z Karkonoszami swe życie związało wiele artystek, a wśród nich: Regina Włodarczyk-Puchała - projektantka szkła, Bożenna Burgielska - mistrzyni tkactwa, Urszula Broll i Katarzyna Rotkiewicz-Szumska - malarki, Ewa Andrzejewska - fotografka gór, oraz Ewa Jonas - rzeźbiarka. Opowiadają one do kamery o swoich związkach z regionem, pokazują prace, dzielą się wspomnieniami. Relacje filmowe ze spotkań z artystkami tworzącymi współcześnie stanowią atrakcyjne uzupełnienie książki (filmy można obejrzeć tutaj)
Ebook pobrać można tutaj
Książka dostępna jest na licencji Creative Commons, co oznacza, że każdy może z niej korzystać bezpłatnie, powielać i wykorzystywać wybrane fragmenty tekstu i zdjęć. Jedynym warunkiem jest wskazanie autorów wykorzystywanych treści.
Na początku 2006 roku grupa kilkunastu kobiet i mężczyzn, którym bliska była idea szkoły przyjaznej dziewczętom, skrzyknęła się i założyła stowarzyszenie W stronę dziewcząt. Zostało ono wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 17 maja 2006 roku. Właśnie mija 10 lat od tamtych wydarzeń. Jubileusz 10-lecia skłania do bilansów, podsumowań, ocen i refleksji. Co udało się zrealizować? A co jeszcze przed nami?
Pierwszą dekadę działalności stowarzyszenia należy uznać za udaną. W minionych latach stowarzyszenie zrealizowało na zlecenie Biura Edukacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także MamaCash i Global Fund for Women 30 projektów rozwojowych, edukacyjnych i profilaktycznych, adresowanych do dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Były one realizowane przede wszystkim w Warszawie, ale także w Jeleniej Górze, Gdańsku, Krakowie, Gnieźnie, Kędzierzynie-Koźlu, w gminach Łomianki, Czosnów, Babice. W projektach tych, wśród których kilka miało kolejne edycje powtarzane przez lata, wzięło udział 4000 uczennic i uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz ponad 500 nauczycielek, wychowawczyń, szkolnych pedagogów i psychologów. Zarówno dobór tematów jak i ćwiczeń, gier zyskał uznanie tak młodych jak i dorosłych odbiorców. Do wielu szkół stowarzyszenie jest systematycznie zapraszane.