Loading…

W stronę dziewcząt

1879

W krakowskim salonie

W stronę dziewcząt

1904

Dziewczynki z rodzin ziemiańskich

W stronę dziewcząt

1906

Maturzystki z Radomia

W stronę dziewcząt

1914

Gimnastyka na plaży

W stronę dziewcząt

1920

Ochotnicza Legia Kobiet

W stronę dziewcząt

1924

Uczennice na dachu gimnazjum przy Pl. Trzech Krzyży w Warszawie

W stronę dziewcząt

1931

Początek roku szkolnego w Warszawie

W stronę dziewcząt

1932

Zawodowy kurs hafciarstwa w Augustowie

W stronę dziewcząt

1935

Łuczniczki w czasie treningu

W stronę dziewcząt

1944

Powstanie Warszawskie

W stronę dziewcząt

1952

Dziewczyny odbudowują Warszawę

W stronę dziewcząt

1959

W czasie żniw

W stronę dziewcząt

1979

Studentki UW przed egzaminem

W stronę dziewcząt

2005

Na targu w Sanoku

W stronę dziewcząt

2007

Warsztaty rozwijające kreatywność

W stronę dziewcząt

2010

Mistrzynie deskorolki
 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Weź udział w projekcie

 

Dinozaury nie czytały książek. I co się z nimi stało?

Druga edycja projektu w roku szkolnym 2018/2019!

 

Przeczytaj

 

 

Pakiet Kobiety dla Polski upamiętnia

zapomniane, a ważne dla Polski postaci kobiet.

 

zebranieZebranie założycielskie stowarzyszenia W stronę dziewcząt, 27.02.2006 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na początku 2006 roku grupa kilkunastu kobiet i mężczyzn, którym bliska była idea szkoły przyjaznej dziewczętom, skrzyknęła się i założyła stowarzyszenie W stronę dziewcząt. Zostało ono wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 17 maja 2006 roku. Właśnie mija 12 lat od tamtych wydarzeń. Kolejna rocznica skłania do bilansów, podsumowań, ocen i refleksji. Co udało się zrealizować? A co jeszcze przed nami?

Pierwszą dekadę działalności stowarzyszenia należy uznać za udaną. W minionych latach stowarzyszenie zrealizowało na zlecenie Biura Edukacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także MamaCash i Global Fund for Women 30 projektów rozwojowych, edukacyjnych i profilaktycznych, adresowanych do dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Były one realizowane przede wszystkim w Warszawie, ale także w Jeleniej Górze, Gdańsku, Krakowie, Gnieźnie, Kędzierzynie-Koźlu, w gminach Łomianki, Czosnów, Babice. W projektach tych, wśród których kilka miało kolejne edycje powtarzane przez lata, wzięło udział 4000 uczennic i uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz ponad 500 nauczycielek, wychowawczyń, szkolnych pedagogów i psychologów. Zarówno dobór tematów jak i ćwiczeń, gier zyskał uznanie tak młodych jak i dorosłych odbiorców. Do wielu szkół stowarzyszenie jest systematycznie zapraszane.

 

Od początku swego istnienia stowarzyszenie inicjuje projekty dotyczące szeroko rozumianej edukacji równościowej i edukacji wrażliwej na płeć. Już w 2007 roku staraniem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej ukazał się poradnik Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji autorstwa Ewy Majewskiej, Ewy Rutkowskiej, Małgorzaty Jonczy-Adamskiej i Anny Wołosik, trenerek stowarzyszenia. Spośród instytucji oferujących programy adresowane do młodzieży stowarzyszenie wyróżnia się kompetencją doświadczeniem w realizacji projektów przełamujących stereotypy, promujących otwartość i tolerancję. Projekt stowarzyszenia Dziewczyna i chłopak.Bez lęku, bez uprzedzeń, bez przemocy, nastawiony na kształtowanie umiejętności społecznych i relacyjnych młodych ludzi miał już 7 edycji. Nie boimy się tematów trudnych, jak zachowania ryzykowne młodych ludzi, w tym przemoc rówieśnicza. Program stowarzyszenia, dotyczący przemocy międzyrówieśniczej motywowanej przez płeć, ukazał się w formie książki pod tytułem Napastowanie seksualne. Głupia zabawa, czy poważna sprawa.

Od 2006 r stowarzyszenie opracowuje, systematycznie rozbudowuje i upowszechnia na swoich stronach pakiety edukacyjne poświęcone historii kobiet. Są to: Jej portret. Sprawy kobiet od czasów najdawniejszych po wiek XXI oraz Kobiety dla Polski. Bojowniczki, liderki, wizjonerki oraz Portrety kobiet. Na stronach zawierających materiały edukacyjne dotyczące historii kobiet odnotowaliśmy ponad 5 tysięcy odsłon.
W 2012 roku stowarzyszenie wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej p.t. Szkolna edukacja historyczna.Historia ludzi. Historia dla ludzi. Referat p.t. Klio przy tablicy. Czy nauczać historii kobiet w szkole i jak to robić znalazł się w pokonferencyjnej monografii i na str www stowarzyszenia.

Stowarzyszenie realizuje też projekty typu empowerment adresowane do młodzieży, a szczególnie do dziewcząt. W 2014 stowarzyszenie wraz z uczennicami i uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze zrealizowało projekt Jej portret. Dolnośląskie artystki dawniej i dziś w oczach współczesnych dziewczyn. W jego ramach młodzi ludzie, wykorzystując swój potencjał twórczy namalowali mural upamiętniający twórczość dolnośląskich kobiet. Projekt Jak dorosnę będę swoim własnym szefem, czyli jak być przedsiębiorczym nastolatkiem rozwija przedsiębiorczość indywidualną i społeczną młodych ludzi.

Stowarzyszenie nie powstałoby i nie działało, gdyby nie zachęta, zainteresowanie, pomoc i otucha płynąca od wielu osób i instytucji, za co pragniemy serdecznie podziękować. Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do tych wszystkich ludzi młodych i dorosłych, którzy uczestniczyli w naszych warsztatach i którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi obserwacjami, refleksjami, sugestiami i komentarzami. Te dyskusje wyostrzyły nasze spojrzenie na problemy młodych, ale przede wszystkim rozpaliły w naszych sercach emocje, tak potrzebne, by działać.kredyt
Top